Alice Teodorescu-Måwe. Foto: kristdemokraterna.

Alice förnekar

Att den Israeliska kolonialstaten har mäktiga lobbyorganisationer som backar upp den är känt. En av dem är den USA-baserade proisraeliska sajten ”The Free Press”. Nu har ”The Free Press” producerat och distribuerat en video i vilken man försöker förneka att det rådde svält i Gaza under 2025. En svält orsakad av den Israeliska statens blockad mot införsel av föda.

The Free Press tror sej antagligen vara smart när man hänvisar till FN-organet UNICEF:s rapport att man i maj-juni 2026 kunde finna spår av undernäring hos endast 0,5 procent av Gazas barn. ”The Free Press” hänvisar till en icke namngiven ”expert” som ska ha sagt att ett sådant resultat vore ”mirakulöst” om det rådde svält året innan. Med det vill väl ”The Free Press ” antyda att det inte rådde någon svält 2025.

SVT-verifierar har undersökt frågan. Man har vänt sej till UNICEF som ju var den organisation som presenterade resultatet 0,5 procent. UNICEF, liksom två forskare som SVT intervjuat tillbakavisar den icke namngivna ”expertens” slutsatser. Anneli Eriksson, forskningsspecialist på global katastrofmedicin, slår fast att ”på individnivå vet vi att du kan gå från att vara gravt undernärd till att ha en normalvikt på några veckor om du får rätt behandling”.

Anneli Eriksson säger att rapporten från i år är goda nyheter eftersom den visar att många barn fått näring och riktig behandling i år. Hon får medhåll från UNICEF och från den brittiske forskaren Alex de Waal, chef på World Peace Foundation, som säger att det inte alls är förvånande att undernärings-siffrorna fallit kraftigt på tio månader. Inget i rapporten 2026 ger anledning till att ifrågasätta deklarationen som fastslog att det rådde svält 2025. UNICEF säger att deras senaste rapport är en ögonblicksbild från maj-juni 2026 och säger inget om situationen före eller efter. SVT-verifierar slår fast att påståendet att rapporten 2026 skulle motsäga rapporten om att svält rådde 2025 inte stämmer.

En som delat videon från den US-amerikanska sajten ”The Free Press” är KD:s EU-parlamentariker Alice Teodorescu-Måwe.  Men hon är inte ensam, även moderaten Hanif Bali har gjort det. Han säger bland annat: ”Pallywood gav oss den stora fejksvälten i långtbortistan”. Det han vill säga med sin empatibefriade ”humor” är att palestiniernas lidande är enbart påhittade. Med ”långtbortistan” vill han väl poängtera att vi i Sverige inte har någon anledning att bry oss.

Teodorescu har tillsammans med sin partiledare Ebba Bush gjort sej känd som varm anhängare av terroristarmén IDF. (IDF står för Israel Defense Force). En fullständig empatibefrielse kännetecknar henne när det kommer till de fördrivna och förtryckta palestiniernas öde. En syn på kolonialismens offer värdig en officer i de europeiska arméer som styckade Afrika och Asien.

Undertecknad är ingen anhängare av begreppet ondska. Detta begrepp hör väl egentligen hemma i fundamentalistisk religion och hänger samman med tron på att det finns en ond makt. Men ingen vettig människa tror väl idag på vare sej djävulen eller helvetet.

Ändå måste jag bekänna att jag när jag hör och ser Teodoresscu-Måwe instinktivt associerar till ”ondska”. Men det är naturligtvis så att bristen på medkänsla och sinne för rättvisa hos personer som Teodorescu-Måwe har sina orsaker inte i någon mystisk ”ondska” utan i verkliga företeelser. Klassbakgrund, okunnighet, strebermentalitet, rasism med mera

Peter Widén

Liknande artiklar