Polisen i Eskilstuna har som vanligt jobbat med flera olika ärenden under de senaste dygnen…

Eskilstuna: Flera rattfyllerister tagna i helgen

Inbrott avbröts

Vid tjugo i fyra-tiden natten mot idag måndag larmades Polisen av ett kameralarm från ett inhägnat område i Eskilstuna där obehöriga personer synts till. Inom bara några minuter anlände både väktare och polis till platsen.

Inga gärningspersoner anträffades dock, och en  anmälan om olaga intrång upprättades under natten.

– Senare under natten anträffade vi en man som misstänks ha varit inne på området. Mannen, som är i 40-årsåldern, misstänks nu för förberedelse till grov stöld, berättar Polisens presstalesperson, Martina Gradian.

Trafikolycka i Ärla

Tidigt på måndagsmorgonen kom larm om en trafikolycka i Ärla strax utanför Eskilstuna. En kvinna i 20-årsåldern hade på platsen krockat med ett träd.

Kvinnan låg enligt uppgift utanför bilen när ambulans kom fram till platsen. Hon fördes efter händelsen med ambulans till Mälarsjukhuset för vård. Hon var då vaken och talbar. I övrigt är skadeläget oklart.

– Dessutom har vi under söndagskvällen och natten mot idag måndag hanterat narkotikabrott och viltolyckor samt gjort diverse rutinmässiga kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten, berättar Martina Gradian.

Trafikolycka på E20

Under natten mot söndagen inkom ett larm om en trafikolycka på E20 i höjd med trafikplats Marielund i Eskilstuna. En bilist hade på platsen kört in i ett vajerräcke.

Det finns inga uppgifter om personskador eller någon misstanke om brott i samband med olyckan. Det var dock en del bråte på vägen, och bilen bärgades därifrån.

Rattfyllerist blev av med körkortet

I samband med en rutinmässig fordons- och förarkontroll på Eskilstunavägen i Eskilstuna uppstod misstanke om rattfylleri mot en förare. Klockan var då tjugo i sju på söndagsmorgonen.

– Föraren, en kvinna i 50-årsåldern, fick följa med oss för ytterligare provtagning samt förhör. Hennes körkort omhändertogs också, berättar Polisens presstalesperson, Angelica Israelsson Silfver.

Angelica Israelsson Silfver, Polisen

Lastbilschaufför misstänkt för rattfylleri

Polisen kontrollerade under natten mot lördagen en lastbil med släp som parkerat vid E20 utanför Åkers Styckebruk. Enligt en inringare hade det slagit gnistor om ett hjul och luktat bränt gummi.

– Vi kunde på platsen notera punktering på två däck, och föraren av lastbilsekipaget, en man i 55-årsåldern, är efter händelsen misstänkt för rattfylleri. Han fick följa med oss för ytterligare provtagning samt förhör, berättar Polisens presstalesperson, Angelica Israelsson Silfver.

Flera personer i bråk på Fristadstorget

Under natten mot fredagen inkom samtal till Polisen om en misshandel som skulle ha ägt rum på Fristadstorget i centrala Eskilstuna. Till en början var det oklart exakt vad som hade hänt, men det framgår att ett flertal personer skulle ha varit inblandade i bråket.

– Vi kom till platsen med flera patruller och fick snart kontroll på en grupp människor. Efter att ha arbetat fram information om händelsen kom vi fram till att det rörde sig om någon form av misshandel, där åtminstone en person hade blivit slagen, berättar Polisens presstalesperson.

Ingen kom till allvarlig skada och ingen har heller delgivits misstanke om brott. Två personer omhändertogs dock för berusning. Brottsrubriceringen är tills vidare misshandel.

Utöver detta har Polisen i helgen haft ärenden om fylleri, trafikbrott, trafikkontroller samt diverse andra kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten. Dock har inga grövre våldsbrott kommit till Polisens kännedom under helgen.

You May Also Like