(F)örfattaren Björn Ranelid, reagerade nyligen med helig vrede på att damlandslaget anställt en ”head of performance”. ”Vad är det för trams”, utbrast han i Aftonbladet (29/8).
”Det är enfaldigt, det är kontraproduktivt och det är dessutom en eftergift till imperialismen i den betydelsen att vi nu ska prata engelska när vi konverserar kring de svenska landslagen.”
Ja, det står illa till med svenskan. Läskunnigheten vacklar och lärare vittnar om att barn talar engelska på skolgården. Att en femtedel av befolkningen numera är född utomlands är bara en del av förklaringen, för det är inte arabiska eller kurdiska som tränger ut svenskan – det är engelskan. Skälet stavas globalisering, eller ännu enklare: internet.
Företag överger svenskan som arbetsspråk, avhandlingar skrivs på engelska och språkvårdare larmar… att svenskan… blir obrukbar i facksammanhang. En ond cirkel uppstår: Ju mer plats engelskan tar i ett givet sammanhang, desto mer framstår svenskan som olämplig, onödig, töntig och främmande.
Trots att andra europeiska länder är lika utsatta för globaliseringstrycket märks anglifieringen av offentligheten mycket mer här, i den anpassliga ängslighetens Sverige.
I företagsnamnen heter det därför inte vård utan care och inte kök utan kitchen. Svenska tidningar vårdar språket under överinseende av publishers.
En gång fanns en högskola i Jönköping, nu finns Jönköping University. Stockholm har en Art Week, en Design Week och en Craft Week.
Försvarsmakten har städslat en tvåstjärnig general som Chief Information Officer och arrangerar prova-på-helger vid Älvsborgs amfibieregemente under namnet Marine Weekend. Är landet redan ockuperat? (Det borde i så fall framgå tydligare i nästa utskick av ”Om the krig eller the kris comes”.)
Och svunna är de dagar då höga hus i Sverige kunde ha svenska namn – nu har vi Gothia Tower, Turning Torso och Victoria Tower. Kaknästornet kan tacka sin lyckliga stjärna att det byggdes redan 1967…
Återstår bara att modernisera själva landslagsnamnet i samma anda! Tänk vilket vrål av glädje som ska stiga från plastvikingahjälmar och blågula krullperuker när grabbarna i Electrolux SweSoccer fixar VM-kvalet?
-Aron Lund, kolumnist på Dagens Nyheters ledarsida
Läs mer https://www.dn.se/ledare/aron-lund-fascism-ar-det-enda-ratta-svaret-pa-den-svenska-sprakkrisen/