Att upprätthålla eller blunda för en folkmordsregim

”Israel är det största amerikanska hangarfartyget i världen som inte kan sänkas, bär inte en enda amerikansk soldat, och är beläget i en kritisk region för USA:s nationella säkerhet…”

Detta sätt att se på och förhålla sig till Israel har USA behållit i alla år sedan Haig yttrade dessa ord. När Haig talade om ”USA:s nationella säkerhet” så syftade han i likhet med senare företrädare inte på att USA:s territorium på något sätt var hotat.

De ”nationella intressena” handlar om imperiemaktens intressen av att ha kontroll runtom i hela världen. Och i detta fall om kontroll över oljan i Mellanöstern som utgör 40 procent av världens kända oljereserver.

Det är därför USA ger mer bistånd och militärhjälp till Israel än till något annat land.

Regeringarna i Europa har också i ord och handling stött den israeliska folkmordsregimen. Men i takt med att mördandet tagit sådana ofantliga proportioner har det till slut börjat låta lite annorlunda. Det gäller åtminstone bland en del av de regeringar som inte kan betecknas som högerextremt auktoritära. Det finns också några mer positiva undantag som Irland eller Spanien.

-Anders Fraurud, på egen blogg

Läs mer https://pepprat.org/2025/07/13/att-uppratthalla-eller-blunda-for-en-folkmordsregim/

På bloggen finns dessutom ett diagram som visar USA:s militära hjälp till Israels sedan 1960.