Låta familjen svälta till döds eller riskera livet för att i bästa fall få en ranson vid utdelningsplatserna … Skärmdump från Al-Jazeera-video, 2027-06-07.

Ytterligare en massaker på hungrande vid GHF:s matutdelningsplats

Också idag har palestinier skjutits till döds när de försökt få del av de matpaket som den skugglika organisationen Gaza Humanitarian Foundation (GHF) delat ut på endast fyra ställen i Gaza-området.

Tre av utdelningsplatserna finns längst i söder, väster om staden Rafah, och en i den centrala delen, strax söder om Gaza City. De kvantiteter som utdelats svarar mot endast en bråkdel av vad som behövs, och även vid de fyra utdelningsställena har massor av hjälpsökande fått återvända tomhänta till sina hungrande familjer.

Svältsituationen har skapats av den israeliska regeringen som under lång tid satt stopp för FN:s och andra hjälporganisationers införsel av förnödenheter.

GHF backas upp av USA och Israel och har bemannats med privatanställda US-amerikanska legosoldater. Den utsedde “direktören” för GHF, en legosoldat vid namn Jake Wood, hoppade på ett tidigt stadium av, med motiveringen att projektet stred mot “humanitära principer och krav på neutralitet och oberoende”.

Under de dagar som GHF:s kaotiska utdelningar pågått, alltid under gryningstimmarna, har en rad massakrer på hjälpsökande inträffat. Så också idag (7 juni), då antalet skjutna till döds rapporteras ha uppgått till minst sex.

En sammanställning av de tidigare dödliga attackerna på hjälpsökande i samband med GHF:s utdelningar i Rafah-området har presenterats av nyhetskanalen Al Jazeera, baserad på uppgifter från sjukhus och myndigheter i Gaza:

Tisdag 27 maj: 3 dödade, 46 skadade och 7 saknade i Rafah.

Onsdag 28 maj: 10 dödade och 62 skadade i Rafah.

Söndag 1 juni: 35 dödade och 200 skadade i Rafah; 1 dödad, 32 skadade och 2 saknade vi Gaza Valley Bridge, söder om Gaza City.

Måndag 2 juni: 26 dödade och 92 skadade i Rafah.

Tisdag 3 juni: 27 dödade och 90 skadade i Rafah.

Fredag 6 juni: 8 dödade och 61 skadade i Rafah.

Det stora antalet dödade och skadade har verifierats av personalen vid Röda Korsets fältsjukhus i Rafah, och av Nasser-sjukhusets personal i Khan Younis, strax norr om Rafah.

Israel förnekade först uppgifterna om massakrerna, och kallade dem “Hamas-propaganda”. Därefter retirerade man i ett fall och började tala om att varningsskott  skjutits i luften då delar av folkmassan hade anträtt en riktning som gjorde att soldaterna uppfattade situationen som “hotfull”. Sedan kom medgivanden om att eld också riktats mot “personers närhet”.

Sjukhuspersonal har berättat att dödande kulor har varit av det slag som den israeliska armén använder, och vittnen har berättat om hur israeliska soldater öppnade eld. Dessutom har vittnen sagt att attacker även kom från drönare som cirkulerade ovanför de hjälpsökande.

Från israeliskt håll har presenterats en video som sägs visa att det vid åtminstone ett tillfälle kom från civilklädda angripare. Detta tolkades i olika medier som att Israel, utan att klart utsäga det, ville antyda att Hamas hade stått för beskjutningen.

Men frågetecken restes kring hur Hamas hade kunnat gå till öppen aktion i en israelisk militärzon, det vill säga ett område som fullt ut kontrollerades av den israeliska krigsmakten. Och hur kunde de från drönare filmade förövarna komma undan? Varför angreps de oidentifierade attentatsmännen av den israeliska styrkan, marksoldater, tanks och drönare, som fanns i området?

Svaret på dessa frågor kan ha att göra med avslöjanden som helt nyligen redovisades i israeliska medier. Det tycks nämligen nu stå klart att Israel inlett ett samarbete med en kriminell organisation med säte i Khan Younis, och att detta samarbete bland annat handlat om organisationens medverkan i GHF-projektet.

Organisationen, som i medierna beskrivits som “klanbaserad” ska tidigare haft en viss koppling till terrorsekten IS. Den skall nu enligt uppgift ställt sig positiv till att samverka med den israeliska krigsmakten, och också bistå i bekämpandet av Hamas.

Uppgifterna om det hemliga samarbetet mellan den kriminella organisationen och den israeliska krigsmakten har lett till upprörda kommentarer från en del håll i Israel. Men premiärministern Benjamin Netanyahu har, utan att gå in på detaljer, avfärdat kritiken med påståendet att alla möjliga initiativ som stärker kampen mot Hamas bör beaktas.

Den kriminella organisationen påstås ha haft som uppgift att “skydda” transporterna av förnödenheter som kommit in havsvägen till GHF:s utdelningsplatser i Rafah-området. Man kan därför utgå ifrån att organisationen också tagit i beslag en inte oansenlig del av försändelserna.

Uppgifterna kastar också ljus över det förhållandet att israeliska drönare tidigare angripit och även dödat Gaza-poliser som skyddat FN-transporter med förnödenheter. Att kriminella gäng kapat transporter är känt, liksom att förnödenheter sedan till skyhöga priser dykt upp på den svarta marknaden. Frågan som nu ställs är i hur stor utsträckning de kriminella gangstergängen verkat i samråd med den israeliska krigsmakten.

*******

Israeliska bombattacker har idag utförts mot flera mål i Gaza-området och redan vid middagstid uppgavs närmare 50 Gaza-bor ha bragts om livet.

Särskilt utsatta har idag Gaza City och Khan Younis varit. Invånarna i båda dessa städer har meddelats evakueringsorder, vilka väntas följas upp med massiva bombardemang. Genom att göra områden i norr och i söder fullständigt obeboeliga skall befolkningen drivas mot koncentrationer i främst Gaza-områdets centrala del, varifrån den slutgiltiga deporteringen sedan är tänkt att ske.

You May Also Like