Första kvartsfinalveckan avklarad

I tisdags den 30 augusti var det dags för kvartsfinaler 1 av 2 i slutspelet i speedway.

Rospiggarna 59 – Västervik 31

Hemmalaget tog emot Västervik i Hallstavik för första mötet i kvartsfinalerna.
En publik på 1125 åskådare hade tagit sig till arenan för att se matchen.

Rospiggarna fick en kanonstart på matchen med att vinna dom första sex heaten med 3 st femettor och 3 st fyrtvåor.
Efter dom sex heaten ledde hemmalaget med 27-9.

Västervik försökte att ta sig in i matchen, men Rospiggarna körde väldigt bra denna kväll och släppte aldrig riktigt in bortalaget.

Rospiggarna krossade Västervik med poängen 59-31. Hemmalaget har med sig 28 poängs övertag till returmatchen på tisdag 5 september i Västervik.

Bästa poängplockare i vardera lag blev: Victor Palovaara, Rospiggarna, 15+3 och i Västervik blev det Mads Hansen, 10+1 och Fredrik Lindgren, 8+3.

Rospiggarna 59.

  1. Szymon Wozniak- 8+2
  2. Andjezs Lebedevs – R/R
  3. Victor Palovaara – 15+3
  4. Kim Nilsson – 11+1
  5. Timo Lahti – 14
  6. Daniel Henderson – 4
  7. Tomasz Gapinski – 7

Västervik 31.

  1. Bartosz Smektala – 5
  2. Jaimon Lidsey – 2+1
  3. Fredrik Lindgren – 8+3
  4. Mads Hansen – 10+1
  5. Pawel Przedpelski – 4
  6. Anton Karlsson – 0
  7. Peter Ljung – 2

Kumla Indianerna 41 – Dackarna 49

I denna kvartsfinal tog sig Dackarna till Kumla för att möta Indianerna. 2424 åskådare hade tagit sig till arenan för att se denna match.

Matchen i Kumla var lite mera jämn mellan lagen. Bortalaget ledde efter sex körda heat med 22-14. Men Indianerna hade inte gett upp hoppet att försöka komma ifatt Dackarna. Men hemmalaget kom aldrig riktigt ikapp med poängen.

Mötet denna kväll slutade med vinst för Dackarna med 49 mot Indianernas 41. Målilla-laget har med sig 9 poängsövertag till returmötet på tisdag.

Bästa poängplockare i vardera lag blev: Jason Doyle, Indianerna, 11+3 och Maciej Janowski, Dackarna, 12+1.

Kumla Indianerna 41.

  1. Niels-Kristian Iversen – 3+1
  2. Andreas Lyager – 12
  3. Jason Doyle – 11+3
  4. David Bellego – 0
  5. Max Fricke – 13
  6. Christoffer Selvin – 0
  7. Jonatan Grahn – 2+1

Dackarna 49.

  1. Maciej Janowski – 12+1
  2. Frederik Jakobsen – 4+2
  3. Rasmus Jensen – 11+1
  4. Nicolai Klindt – 6
  5. Brady Kurtz – 7+1
  6. Ludvig Lindgren – 3+1
  7. Jacob Thorsell – 6

Nästa veckas kvartsfinaler körs på tisdag den 6 september:
Västervik-Rospiggarna
Dackarna-Kumla Indianerna.

Få se vilka som tar sig till semifinalmatcher veckan efter.

Text: Tina Sandberg
Foto: Erik Kruse

Liknande artiklar