Foto taget av Rolf Waltersson.

Rasistisk propaganda

Ovanstående gigantiska reklamaffisch kan beskådas på Sveaplan i Eskilstuna. Det är Sverigedemokraterna som slår till igen. Budskapet är att SD gör Sverige svenskt och att socialdemokraterna skapar kaos.

De arabiska bokstäverna betyder nämligen översatt just ”Kaos”.  Genom att skriva ”kaos” på arabiska vill man understryka att det är invandrarna som skapar alla problem. Och att det är just på arabiska man skriver speglar säkert också SD:s ohämmade och öppna stöd till den israeliska kolonialstaten och dess folkmord. SD:s propaganda blir allt mer öppet rasistisk ju mer självsäkra partiets strateger blir.

Att förhindra en Tidölagsseger (och därmed en regering nedlusad med SD-ministrar)  i valet den 13 september är en angelägenhet för alla anständiga människor.

Peter Widén 

Liknande artiklar