Nu på lördag (19 september) invigs utställningen ”Dialoger → i 4 dimensioner” av konstnären Evelina Dovsten på Ebelingmuseet i Torshälla.
I utställningen ”Dialoger → i 4 dimensioner” möter vi konstnären Evelina Dovsten i samspel med sina material som en utforskande lek. Verken kan ses som kartläggningar och fysiska bevis av mänsklig aktivitet och kunskap. Evelina Dovsten arbetar huvudsakligen i glas samt assemblageteknik. Hon använder sig av friblåst glas, som kräver ett snabbt handlande, i kombination med en långsammare process bestående av slipat och graverat planglas, målade träytor och text. Materialen blir till en samtalspartner och laddas genom skapandeprocessen med tid och närvaro.
Vill stimulera till eftertanke
Det är människan som skapande varelse som är grunden i Evelina Dovstens arbeten, människan som hantverkare. I en tid då vår kunskapsproduktion ägnar sig åt mätbara resultat och positivistiska synsätt verkar hon för att upphöja praktisk kunskap. Genom att bevara och samla kunskaper i material vill hon stimulera till eftertanke kring hur kunskap kan bevaras och ges vidare. I hennes arbete länkas praktiska och teoretiska kunskaper samman. Verken resulterar i avtryck och porträtt av hur konstnären uppfattar livet och verkligheten; en människas ihärdiga sökande och strävan efter att vilja förstå något bortom det greppbara.

Vetenskapsfilosofi och praktisk kunskap
Evelina Dovsten är konstnär och glasblåsare, född och uppvuxen i Eskilstuna, verksam i Stockholm och utbildad på Konstfack (MA 2019). I sin konst återvänder hon ständigt till teman rörande vetenskapsfilosofi och praktisk kunskap. Hennes konst finns representerad på Nationalmuseum, och hon har skrivit boken ”Den moderna sfinxen” tillsammans med Andreas Nobel. Nu under hösten tillträder hon som doktorand inom konstnärlig forskning på Konstfack.
Vernissage nu på lördag
Vernissage för utställningen ”Dialoger → i 4 dimensioner” blir det nu på lördag (19 september) på Ebelingmuseet i Torshälla klockan 12 till 16. Det kommer att hållas ett invigningstal klockan 13. Medverkar gör bland andra konstnären själv (Evelina Dovsten) och Ebelingmuseets intendent, Marie Andersson. Utställningen visas sedan på Ebelingmuseet i Torshälla fram till och med den 22 november i höst.

Eskilstuna Kulturnatt
Som en del av evenemanget Eskilstuna Kulturnatt förflyttar man sig efter vernissagen på Ebelingmuseet och fortsätter kvällen på Eskilstuna Konstmuseum. Klockan 17.45 till 18.30 möts konstnärerna Evelina Dovsten och Åsa Lockner i ett samtal om hantverkliga metoder för konstnärligt skapande. Samtalet modereras av Gustav Person, intendent på Eskilstuna Konstmuseum. Mer information om det evenemanget finns via denna länk.

Nedan ses några bilder på konstverken ”Doorway Hello Osiris” och ”Doorway Abandon all hope” av konstnären Evelina Dovsten. (Samtliga foton: Louise Bahrton)





