Sveriges Radio P4 är idag Sveriges största radiokanal – Den har flest lyssnare och når mellan 5 och 7 miljoner lyssnare varje vecka med sina lokala och rikstäckande sändningar… (Foto: eFOLKET)

Radio: Malmö får egen radiokanal – P4 Malmöhus blir P4 Malmö

Med start under första kvartalet 2027 kommer Sveriges Radios lokala lyssnare i Skåne att mötas av två nya kanaler, P4 Skåne och P4 Malmö. Det kommer att utveckla lokaljournalistiken i hela Skåne och ge Sveriges tredje största stad en egen kanal, skriver SR i ett pressmeddelande under torsdagen.

Sveriges Radio sänder idag lokalt med två kanaler i Skåne, P4 Kristianstad och P4 Malmöhus. Men redan från och med tidigt nästa år kommer Skånes lyssnare istället att mötas av två andra kanaler, P4 Skåne och P4 Malmö. Carolina Källestål kommer att vara ansvarig utgivare för båda kanalerna.

”Egen kanal för Sveriges tredje största stad”

– Det känns verkligen roligt att kunna stärka bevakningen av Skåne. Malmöborna får framöver en egen kanal med ett mer anpassat utbud för Sveriges tredje största stad. Precis så som Stockholm och Göteborg har sina egna kanaler. Samtidigt fokuserar vi på ett starkt lokalt utbud i resten av Skåne, som även inbegriper att vi förstärker bevakningen i nordvästra Skåne, det vill säga Helsingborg och omnejd, säger programdirektör Sofia Wadensjö Karén.

Carolina Källestål och Sofia Wadensjö Karén… (Foto: Mattias Ahlm / Sveriges Radio)

”Närvarande lokal journalistik”

Den exakta organisationen för de nya kanalerna är ännu inte bestämd. Det arbetet inleds nu för att intensifieras efter valet i september. Men redan nu står det alltså klart att ansvarig utgivare för de två nya kanalerna blir Carolina Källestål, som idag är kanalchef för P4 Malmöhus:

– Det känns både inspirerande och betydelsefullt att samla våra redaktioner och ta vara på vår gemensamma styrka. Det ger oss ännu bättre möjligheter att leverera närvarande lokal journalistik, samtidigt som kanalernas publik får ett tydligare utbud i Skåne oavsett var man bor eller arbetar, säger Carolina Källestål.

Lyssnarna kritiska till förändringarna

Nuvarande P4 Kristianstads lyssnare tycks dock inte uppskatta de kommande förändringarna. På P4 Kristianstads Facebook-sida har många oroliga och ledsna lyssnare hört av sig. Du kan läsa deras kommentarer via denna länk. Även lyssnarna på nuvarande P4 Malmöhus tycks ha en del åsikter och frågor om de kommande ändringarna. Du kan läsa deras kommentarer via denna länk.

Under torsdagseftermiddagen är det många oroliga och ledsna lyssnare som hört av sig på P4 Kristianstads Facebook-sida – många är rädda för att den lokala nyhetsbevakningen i deras område i stället ska bli sämre…

P4 – Sveriges beredskapskanal

Sveriges Radio har ett beredskapsuppdrag som innebär att sända meddelanden av vikt för allmänheten med efterföljande information. Detta ingår i Sveriges Radios sändningstillstånd. I praktiken innebär det att Sveriges Radios beredskapsuppdrag är att Sveriges Radio ska sända:

  • Viktigt meddelande till allmänheten (VMA), myndighetsmeddelanden, trafikmeddelanden, servicemeddelanden samt
  • P4:s efterföljande information och Ekots nyhetsrapportering kopplat till händelsen
På bilden ses en nödradio, eller vevradio som den också kallas. Denna radio är speciellt anpassad för kristider med exempelvis långvariga strömavbrott. Radion på bilden har ett inbyggt batteri som kan laddas antingen via solceller på radions ovansida eller via en handvev på radions baksida. Genom att snurra veven laddas alltså batteriet. Man kan också ladda en mobiltelefon via en USB-kabel som kopplas till radion. Förutom att lyssna på radion finns också en inbyggd ficklampa… (Foto: eFOLKET)

SR:s beredskapsuppdrag

Beredskapsuppdraget ska fungera såväl vid fredstida kriser som vid situationer av höjd beredskap. Sändningstillståndet gör gällande att sändningarna ska ske med så god säkerhet att eventuella sändningsavbrott blir så korta som möjligt. Det gör att SR har ett robust sändarnät med tekniska resurser på plats dygnet runt och året om för att kunna hantera samt förebygga avbrott.

Läs också:

Regeringens passiv-aggressiva behandling av SVT

Liknande artiklar