Bild: ulleo /Pixabay

Kampen mot hyreshöjningarna är en central uppgift

År 2025 genomfördes 3 330 vräkningar i Sverige. Ett nytt rekord och en ökning med 9 procent jämfört med året innan. 824 barn var en del av dom som vräktes. Vräkningar är alltid traumatiska och för barn kan det röra sej om katastrof. Att kanske få lämna sina lekkamrater, sin skola och faktiskt riskera stigmatisering.

I Eskilstuna handlade det om 108 vräkningar och 34 barn som drabbades. Eskilstuna ligger högt i denna sorgliga statistik. Endast storstäderna Stockholm, Göteborg och Malmö har fler vräkningar.

Bakgrunden är givetvis de dramatiska hyreshöjningarna, speciellt vid de så kallade lyxrenoveringarna. Bostadsbolagen utnyttjar stambyten för att samtidigt göra andra renoveringar och med dessa som argument höja hyrorna. Vissa bolag använder metoden att så fort någon flyttar ut genomföra en hyreshöjande renovering.

Vi som bor i hyresrätter är i de flesta fall låginkomsttagare. Vill vi bekämpa den ökande ojämlikheten så är kampen mot hyreshöjningarna en central uppgift. All nybyggnation av hyreslägenheter under senare tid har resulterat i lägenheter med hyror som är orimliga för låginkomsttagare. Var ska vi bo?

Vi behöver en bostadspolitik som framkallar byggande av enkla, billiga och bra lägenheter.

Lästips:

Peter Widén

Fler kan inte betala hyran – vräkningar ökar – Aftonbladet, 2 februari 2026

Eskilstuna återigen i toppen – 34 barn vräktes under 2025 – Pressmeddelande av Hyresgästföreningen (viaTT), 3 februari 2026