Det har blivit dyrare att leva med en funktionsnedsättning i Sörmland. Det säger tretton olika funktionsrättsföreningar i en insändare i Eskilstuna-kuriren (9/2). Kostnaderna för hjälpmedel har ökat kraftigt och tillgången till bassängen med specialiserad bemanning har minskat i Eskilstuna.
När Region Sörmlands ekonomi blev riktigt dålig 2023/2024 började man leta efter sätt att spara in på kostnaderna för medicinska bassänger. Först föreslog man att stänga bassängen på Mälarsjukhuset helt. Då skulle man ha sparat ungefär fyra miljoner kronor. De som behövde använda bassäng av hälsoskäl skulle då ha fått åka till Katrineholm eller Nyköping i stället.
Senare ändrade man sig och bestämde att sjukhusbassängen i Eskilstuna skulle vara kvar. Men man var fortfarande tvungen att dra ner på kostnaderna, så många av dem som jobbade där fick byta till andra jobb. Sen ändrade man så att vem som vill kan hyra bassängen för 600 kr/timmen. Funktionshindrade som behöver det kan fortfarande träna i bassängen, men det är nu svårare att välja tid och priset för att boka har gått upp.
På grund av beslut som Regionen tog förra året får de som behöver hjälpmedel nu betala mycket mer än tidigare. Att gå till en läkare och skaffa en hörselapparat har blivit mer än dubbelt så dyrt. Om man tittar på kostnaden för alla typer av hjälpmedel har avgifterna i snitt gått upp 38.83%.
Funktionsrättsföreningarna har sagt att ”sparpaketet är den största nedskärning som någonsin gjorts under de 30 år som gått sedan LSS-lagen infördes”. LSS står för ’lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade’. (se lästips)
Sussie Schell
Lästips:
Insändare: Hur kan ni chockhöja priserna – utan att säga ett ord? – Eskilstuna-kuriren, 9 februari 2026
Insändare Segern i badfrågan var en pyrrhusseger – Eskilstuna-kuriren, 17 januari 2025
