Vi vet inte vad som blir fortsättningen av den militära kupp USA nu genomfört mot Venezuela, och gripandet av president Nicolás Maduro. Men en sak vet vi: att det här är ett militärt ingripande som följer ett mönster. Att USA tar sig rätten att så långt som möjligt styra och ställa över länderna på ”USA:s bakgård”, Central- och Sydamerika.
Man vill bestämma över vilka presidenter som ska väljas, vilket betyder att det ska vara presidenter som går i USA:s ledband. Man vill bestämma över vilken politik länderna ska bedriva, vilket betyder att de ska driva en politik som är godkänd av, och som gynnar, de US-amerikanska intressena. Inte minst de ekonomiska intressena.
Gripandet av Maduro har stora likheter med invasionen mot Panama, operation ”Just Cause” 1989, då den diktatoriske presidenten Manual Noriega greps. Och han fördes till USA där han av en amerikansk domstol dömdes till 40 års fängelse för narkotikahandel. (se filmklipp om operation Just Cause under lästips)
Lite tragikomiskt är att Noriega från början arbetade för USA som CIA-informatör. Men senare hamnade i onåd och då tog USA ”saken i egna händer”, genom att gripa och avsätta honom.
Även militärkuppen i Chile 1973, för att ta ett annat exempel, visar hur USA vill bestämma vilken politik deras ”lydstater” ska bedriva. I Chile hade folket i demokratiska val valt socialisten Salvador Allende till president. Och det kunde inte USA acceptera.
Så CIA iscensatte en militärkupp där Salvador Allende mördades. Och man tillsatte en diktator, Augusto Pinochet, som kom att driva en extrem ”marknadsliberal” politik där allt gemensamt slogs sönder för att bana väg för avregleringar och privatiseringar. På grund av militärjuntans jakt och mördande av politiska motståndare tvingades många fly från Chile. Cirka 50 000 chilenare flydde till Sverige.
Det (o)lustiga i kråksången är att en av Pinochets inspirationskällor, och något av en ekonomisk rådgivare, var den amerikanske ekonomen Milton Friedman. Det var Milton Friedman som var ”uppfinnaren” av den nyliberala avregleringsskolan. Just den skola vi nu ser i Sverige där ägare till privatskolor, eller ska man kalla den profitskolor, kan plockat ut skolpengar att stoppa i egna fickor.
Den här skolformen infördes i Chile. Men systemet har skapat många protester och demonstrationer med kravet att det här segregerade skolsystemet ska avskaffas. (se lästips) Så nu står Sverige kvar med arvet efter Pinochet och Milton Friedman. Som enda land i världen har vi infört diktator Pinochets friskolesystem. Man har, vad jag förstår, gjort förändringar i systemet för att minska de värsta avarterna. Men ännu är det inte helt avskaffat. (se ”Den svenska skolpolitiken skapades av Pinochets junta” under lästips)
Och som ”extra lök på laxen” tilldelades denne kontroversielle Milton Friedman Nobels ekonomipris 1976. Egentligen är det inget pris som står med i Alfred Nobels testamente. Priset är ett påfund av Sveriges Riksbank och heter ”Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne” och instiftades 1968.
Det här är bara några få exempel på USA:s ”ingripanden” i Latinamerika. För mer information se lästips.
Rolf Waltersson
Lästips:
USA:s militära ockupation av Latinamerika – Svensk-Kubanska Föreningen, 13 februari 2025
U.S. Invasion of Panama (1989-90) OP. ”Just Cause” – YouTube
USA:s invasion av Panama – Wikipedia
Militärkuppen i Chile 1973 – Wikipedia
50 år efter militärkuppen är tragedin fortfarande ett öppet sår – Stockholms universitet, 11 september 2023
Den svenska skolpolitiken skapades av Pinochets junta – Debattartikel av Mikael Wiehe, Parabol, Nummer 1, 2023
Så fick Chile bukt med det nyliberala skolexperimentet – Flamman, 28 februari 2021
Chile backar – Sverige står kvar – LT, Länstidningen Östersund, 28 januari 2014
