Bildskapare: johnhain / Pixabay.

Trump benådar högerpolitisk honduransk droghandlare och hotar Honduras inför kommande presidentval

Telesur 251128 (ZT)
Intromisión en Honduras: Trump indultará a expresidente condenado por narcotráfico
Översättning och bearbetning: Zoltan Tiroler

En dag efter att ha lovat militära attacker mot det USA-kritiska och råvarurika Venezuela (“för att avskräcka narkotikasmugglare”) meddelade Trump att han benådar Honduras tidigare kupp-resident och  narkotikadiktator Juan Orlando Hernandez, som avtjänar ett 45-årigt fängelsestraff för att ha samarbetat med mexikanska El Chapo med syftet att smuggla över 400 ton kokain till USA.

Tillkännagivandet gjordes i ett uttalande som dessutom utgör en uppenbar inblandning i det honduranska valet, där Trump hotar med att hålla inne resurser till landet om Trumps favoritkandidat (som är narkotikavänlig) inte vinner på söndag.

Mitt i sitt påstådda så kallade krig mot droghandeln benådar Trump den tidigare honduranske presidenten som fick miljontals dollar i utbyte mot att underlätta införseln av mer än 400 ton kokain till USA.

Trump meddelade på fredagen på sitt sociala nätverk Truth Social att han benådat den före detta honduranske presidenten Juan Orlando Hernández (2014-2022), som i mars 2024 dömdes till 45 års fängelse för narkotikasmuggling, vapeninnehav och mottagande av pengar från den mexikanske knarkkungen Joaquín el Chapo Guzmán.

Jag kommer att bevilja en fullständig benådning till före detta president Juan Orlando Hernández, som enligt många personer som jag respekterar enormt har behandlats mycket hårt och mycket orättvist”, skrev Trump inför valet i Honduras, som är planerat till söndagen den 30 november.

Trumps inlägg på nätet där han hotar med åtgärder om inte hans kandidat vinner valet. Likaså att han benådar Juan Orlando Hernandez (JOH), som var president i en period efter den USA-stödda statskuppen 2009 mot vänster-presidenten Manuel Zelaya.

Hernández utlämnades till USA i april 2022 efter anklagelser om att ha tagit emot miljontals dollar från narkotikasmugglare, däribland El Chapo, för att finansiera valkampanjer i utbyte mot att underlätta införseln av mer än 500 ton kokain till USA. Hans dom innehöll ytterligare fem års övervakad frihet.

Trump kopplade uttryckligen benådningen till sitt stöd för den konservativa kandidaten Nasry Tito Asfura, från Partido Nacional, samma parti som Hernández, och varnade för att Washingtons ekonomiska stöd till Honduras kommer att bero på hans seger. I samma anda uppmanade han att rösta på Asfura och gratulerade Hernández till benådningen. Kejsaren i Vita Huset slog fast:

“Om Tito Asfura vinner presidentvalet i Honduras, eftersom USA har så stort förtroende för honom, hans politik och vad han kommer att göra för det stora honduranska folket, kommer vi att ge mycket stöd. Om han inte vinner kommer USA inte att ge några pengar”

 

Kandidaten Rixi Moncada, från Partido Libre, har fördömt USA:s beslut på sitt sociala mediekonto på X och hävdat att Trump-administrationen försöker “återuppliva brottslingar” som var inblandade i statskuppen 2009:

De finansiella eliterna som utnyttjar vårt folk och drar i trådarna i Washington är hycklare, de bryr sig inte om rättvisa och ännu mindre om demokrati.”

Manuel Zelaya, presidenten som störtades i en USA-stödd statskupp 2009, förklarade på samma sociala nätverk att Donald Trumps stöd till Partido Nacional gynnar den “direkta arvtagaren till narkotikahandlaren”, arvtagaren till dem som sedan besegrades i valet 2021 när Xiomara Castro valdes “utan våld och med den oförstörbara kraften hos folket i motstånd”.

Zelaya uppmanade till stöd för den nuvarande demokratiska kandidaten, Rixi Moncada, och påpekade ”att hon med sina förslag till ekonomiska reformer kommer att förändra Honduras”.

Mer än sex miljoner honduraner kommer att gå till valurnorna 30 november för att välja efterträdare till den vänsterorienterade presidenten Xiomara Castro, vars mandatperiod löper ut den 27 januari 2026. Asfura tävlar mot Rixi Moncada (vänster, Libre) och Salvador Nasralla (Liberala partiet). Nasralla har trots sin konservativa retorik inte USA:s uttryckliga stöd.

Telesur 251128 (ZT)
Intromisión en Honduras: Trump indultará a expresidente condenado por narcotráfico

Artikeln har tidigare (29/11) varit publicerad på Svensk-Kubanska Föreningens hemsida.

You May Also Like