skärmdump från Al-jazeera-video, 2025-11-15.

Israel organiserar nu första stegen i sin plan på omfattande etnisk rensning

Ett chartrat flygplan med 153 palestinier från Gaza-området landade i torsdags på OR Tambo International Air Port utanför Johannesburg. De palestinska passagerarna saknade utresestämplar i sina pass. Ingen av dem framförde begäran om asyl och de kvarhölls därför på planet av de sydafrikanska myndigheterna. Detta ledde till starka reaktioner från den sydafrikanska allmänheten, och efter 12 timmar fick de palestinska passagerarna lämna planet.

En sydafrikansk humanitär organisation har åtagit sig att sörja för att se till att palestinierna får tillgång till förnödenheter och husrum så länge de blir kvar Sydafrika. Av de 153 valde 23 att lämna Sydafrika för annan destination. Enligt uppgifter har nu många av de kvarvarande uttryckt önskemål om asyl i Sydafrika. Sydafrikas president Cyril Ramaphosa har klargjort att Sydafrika i vilket fall som helst inte kommer att skicka palestinierna tillbaka till Gaza.

Sydafrikas president Cyril Ramaphosa besökte flygplatsen. Lovar noggrann undersökning om organiseringen av de mystiska flygningarna.

Flygningen, som från Israel via Nairobi i Kenya tog 24 timmar, organiserades av sydafrikanska Global Airways. Bolagets relation till den israeliska regeringen är fråga som nu osökt ställts av många.

Passagerarna sa sig inte känna till slutdestinationen, men rykten om att den skulle kunna vara Indonesien eller Malaysia har cirkulerat.

Det har framkommit att de 153 palestiniernas utresa haft som startpunkt annonser från en organisation som kallar sig Al-Majd Europe. Denna organisation har mot betalning erbjudit Gaza-invånare “säker evakuering”. Vilket har lett till att Gaza-bor anmält sitt intresse och satt upp sig på en väntelista.

De 153 palestiniernas familjer kontaktades via sms och fördes med buss från Gaza via gränsövergången Karem Abu Salem (Kerem Shalom på hebreiska) till flygplatsen Ramon i södra Israel.

Organisationen Al-Majd Europe, som skyltar med att vilja palestinierna i Gaza väl, har beskrivits som ett redskap i händerna på den israeliska regeringen och säkerhetstjänsten. Al-Majd Eorope är baserat i Tyskland och har enligt sin hemsida ett kontor i Jerusalem.

En likadan flygning genomfördes 28 oktober, och palestinier som var med på den har berättat att de betalade mellan 1 400 och 2 000 dollar per familjemedlem. De tilläts inte ha annat än kläder och pass med sig.

Passagerare som har intervjuats har förklarat att det varit med stor sorg de lämnat Gaza, men med den situation som Israels våld och utsvältning har skapat, har de för familjernas trygghet och överlevnad ändå tagit steget och valt emigrationen.

De som nu valt att lämna Gaza tillhör inte majoriteten av utblottade Gaza-bor, utan den minoritet som fortfarande besitter vissa likvida tillgångar. De har haft möjlighet att betala dyrt för en flygresa ut. Nästa steg i den israeliska fördrivningsplanen kan bli att luta sig mot det förslag som diskuterats inom Trump-administrationen, nämligen att USA ska betala pengar till familjer som accepterar att evakueras bort från Gaza-området.

För att skapa desperation och bland palestinier och förmå dem att acceptera att lämna Gaza kommer Israel att fortsätta utsvältningspolitiken och de godtyckliga attackerna mot den palestinska civilbefolkningen. Det är den analys som många bedömare i regionen nu gör.

Det palestinska utrikesministeriet varnar folket för traffickingagenter och skrupelfria handlare som, genom att utnyttja den katastrofala humanitära situationen, verkar för vad som i praktiken är en omfattande deportationsplan. Det palestinska ministeriet uppmanar Gazas befolkning till tålamod.

You May Also Like