Vid sju-tiden på lördagsmorgonen larmades Polisen angående en befarad misshandel i ett flerfamiljshus i centrala Eskilstuna. Väl på plats mötte en polispatrull två personer, varav en kvinna som blödde och som troligtvis skadats med ett vasst föremål.
Vid en kontroll i ett trapphus hittades ytterligare blodspår. Strax därefter påträffades en man som bedömdes vara en trolig gärningsman.
– Mannen greps och är nu misstänkt för misshandel, alternativt grov misshandel, berättar Polisens presstalesperson.
Lägenhet spärrades av
En lägenhet spärrades under lördagsmorgonen av för teknisk undersökning. Den drabbade kvinnan fördes i ambulans till Mälarsjukhuset för kontroll. Skadeläget ska dock inte vara allvarligt, enligt Polisen.
