Bild: Gerd Altmann/Pixabay.

Ny undersökning bekräftar det vi redan vet – Att klyftorna mellan fattiga och rika ökar

Det är den schweiziska jättebanken UBS som kommit med sin årliga rapport ”Global Wealth Report 2025” som visar hur det ser ut globalt när det gäller inkomster och förmögenheter. (se lästips)

35 procent av förmögenheterna världen över finns i USA. Som jämförelse kan nämnas att av jordens totala befolkning bor 4,22 procent i USA.

39,7 procent av världens dollarmiljonärer är baserade i USA, vilket är fyra gånger så många som i det ”kommunistiska” Kina.

Antalet dollarmiljardärer i Sverige är enligt rapporter 490. I absoluta tal innebär det att Sverige har fler dollarmiljardärer än t.ex. Ryssland. Men det här är en siffra jag betvivlar. Kanske man blandar ihop dollarmiljardärer med de som är miljardärer i svenska kronor. För enligt andra uppgifter finns det 43 dollarmiljardärer i Sverige.

Svenskarnas totalförmögenhet beräknas vara den sjätte mest ojämlikt fördelade i världen, så Sverige seglar iväg när det gäller förmögenhetsklyftor mellan rika och fattiga.

Sverige finns också med på en annan av UBS-rapportens extremer. 80 procent av bruttoförmögenheten i Sverige ligger i vad man kallar ”finansiella tillgångar”. Finansiella tillgångar är sånt som saknar fysiskt substans, fastigheter, guld och sånt, utan som är monetära.
Om jag fattat rätt är finansiella tillgångar sånt som finns i aktier och andra värdepapper. Eller som Ekonomifakta förklarar:

”Finansiella systemets funktioner.

Det finansiella systemet består av banker och andra finansiella företag, exempelvis försäkringsbolag, värdepappersföretag och bostadsinstitut. Till systemet hör också finansiella marknader, till exempel aktie- och obligationsmarknaden, samt de tekniska system som krävs för att göra betalningar och utbyta värdepapper” (se lästips)

Det är alltså inga riktiga pengar man gör affärer med. Det är nollor och ettor i ett för mig obegripligt digitalt system där dessa digitala pengar hela tiden byter ägare. Och där pengarna ”går upp i rök” när börskurserna faller. Och där pengarna regnar som manna från himlen när börskurserna stiger.

En faktor som numera gör det svårare att studera hur rikedomar och förmögenheter rör sig i systemet är att Sverige 2007 avskaffade sitt förmögenhetsregister i samband med att förmögenhetsskatten avskaffades.

I riksdagen kräver S, V och MP att Sverige ska återinföra ett förmögenhets- och skuldregister.

L, M och SD är emot ett sådant register, som man menar är ett steg mot återinförande av förmögenhetsskatt igen.

C och KD säger varken bu eller bä. Man menar att det finns både fördelar och nackdelar med ett förmögenhetsregister. (se lästips eFOLKET)

Rolf Waltersson

Lästips:

You May Also Like