Tobias Billström, född 1973, avslutade sin 25-åriga politiska karriär när han i september 2024 på eget bevåg avgick som utrikesminister och riksdagsledamot. Nu lever han på bidrag. Men inte för att han är utblottad och hemlös och står i Stadsmissionens soppkö. Han har startat ett eget företag ”Tobias Billström AB” där han nu ägnar sig år ”geopolitiskt guidance”. Guidance är engelska och betyder ”vägledning”.
Han håller föreläsningar på årsstämmor och andra ”gatherings”. Gatherings är engelska och betyder ”sammankomster”.
Föreläsningar för svenska företagsledare handlar bland annat om; ”hur Sveriges medlemskap i EU och NATO påverkar företagens affärsmöjligheter”.
Affärerna går lysande:
”What a week! Det finns veckor som bara flyger förbi därför att man har roligt när man jobbar och trivs med uppgiften. Efterfrågan på geopolitisk guidance är extremt hög just nu givet världsläget, och min tillvaro är full av förfrågningar för Tobias Billström AB”, säger Tobias Billström. (se lästips tidningen ETC)
Att affärerna går lysande bekräftas också genom en uppgift i Aftonbladet 22 augusti där man kan läsa:
”Expressen har beräknat att han tjänat runt 600 000 kronor genom sitt bolag bara under april-juni i år, baserat på vad han redovisat för momsinbetalningar under samma period”
Men trots att affärerna går lysande så ”tvingas” Tobias Billström nu leva på bidrag. Han får 156 000 kronor i månaden i fallskärm från staten, eftersom Billström inte tar ut någon lön för sitt slit i ”Tobias Billström AB”. Han arbetar således helt gratis i sitt eget företag. Men inte för att företaget går dåligt – tvärtom.
En föreläsning där Billström berättar om ”hur Sveriges medlemskap i EU och Nato påverkar företagens affärsmöjligheter” kostar 78 000 kronor.
”Tobias Billström AB” har inga anställda. Styrelsen i ”Tobias Billström AB” består av två personer.
Tobias Lennart Billström. Styrelseledamot. 51 år Nacka och Jenny Sofia Billström Åkerman.
Styrelsesuppleant. 51 år, Nacka
Efter att i september 2024 frivilligt lämnat både posten som utrikesminister och sin plats i riksdagen, har Billström fått närmare 2 miljoner i bidrag från oss skattebetalare. Men det kallas inte bidrag. Bidrag är fult. Det är som att svära i kyrkan. Därför har han i stället fått 2 miljoner kronor i ”avgångsvederlag”.
Och han har rätt till ytterligare 8 miljoner kronor de närmaste åren som en följd av riksdagens inkomstgaranti, så länge han saknar egen inkomst.
Och listig som en räv kommer han nog att ”sakna egen inkomst” så länge han får 156 000 kronor i månaden från staten.
Men det som gör situationen ännu jävligare är att denne Billström tidigare kvittrat på Twitter, (numera X):
”Det stora problemet är att mängder av människor lever på bidrag i stället för att arbeta”.
Nu är inte Tobias Billström ensam om att sko sig och att fortsätta sin karriär som ”rådgivare”, ”konsulter” och allt vad det heter, genom att ställa sina kunskaper och erfarenheter inom (riks)politiken till näringslivets förfogande. Då främst inom reklam- PR- och påtryckningsbranschen. Eller som ETC skriver:
”Vad gör egentligen Tobias Billström nuförtiden? Ungefär samma sak som Göran Persson (S) och Fredrik Reinfeldt (M): inget vettigt…”
Göran Persson arbetar numera bl.a. som ”kommunikationskonsult för PR-byrån JKL” Om PR-byrån JKL kan man läsa:
”JKL uppmärksammades 2007 efter att ha rekryterat den före detta statsministern Göran Persson som rådgivare.
JKL uppmärksammades vidare för sin intensiva kampanj för att försöka få Försvarets materielverk att beställa pansarfordon från vapentillverkaren BAE Systems” (se lästips)
Fredrik Reinfeldt ägnar sig numera åt rådgivning till företag och organisationer för att ”öka förståelsen” mellan näringslivet och politiken. Hans nyaste jobb är som”senior rådgivare på Paues Åberg Communications”
Så här beskriver Paues Åberg Communications sin verksamhet:
”Paues Åberg skapar och skyddar värden (”värden”, inte ””världen”, min anmärkning) genom kommunikation. Vi hjälper er att bygga relationer med intressenter, höja ert anseende och påverka politiska beslut. Vår rådgivning är inriktad på politisk påverkan, företagskommunikation och finansiell kommunikation”.
Fredrik Reinfeldt har, sedan han slutade med politiken, haft fingrarna i många tvivelaktiga syltburkar
”Förre statsministern Fredrik Reinfeldt(M) är rådgivare åt riskkapitalbolaget Nordic Capital vars ägare jagas av kronofogden”, är en av de syltburkar där Reinfeldt kletat ner sig. (se lästips)
En annan är när Reinfeldt satte sig i styrelsen för fastighetsbolaget Heimstaden AB som drivs av den norske riskkapitalister Ivar Tollefsen. Heimstaden AB var ”på tapeten” för ett par år sedan då man köpte ett stort antal hyresfastigheter från det kommunala fastighetsbolaget Kfast i Eskilstuna. (se lästips)
Nu är inte Tobias Billström, Göran Persson och Fredrik Reinfeldt några enstaka undantag, I Dagens Samhälle 23 mars 2022 radar tidningen upp ett lämmeltåg av ex-politiker som bytt sida och blivit konsulter och rådgivare i det man kallar ”påtryckarbranschen”. Tyvärr är artikeln låst bakom betalvägg.
Samma med en artikel i tidningen Resumé 22 mars 2022 med rubriken: ”Så sväller lobbybranschen för Sveriges politiker”.
Vi har haft, och har, politiker som hoppar fram och tillbaka flera gånger. Som Lotta Edholm (L) som först var skolpolitiker för Stockholm stad. Sedan hoppade hon över och blev både delägare och aktieägare i den ökända friskolekoncernen Tellusgruppen. Nu har hon hoppat tillbaka till politiken och blivit skolminister. Men nu har hon blivit gymnasie- högskole- och forskningsminister.
När hon sålde sina aktier i Tellusgruppen gjorde hon ett klipp och tjänade en massa ”arbetsfria” tusenlappar.
Det största problemet med den här typen av ”affärer” där våra högst uppsatta valda politiker utnyttjar systemet för egen snöd vinning, urholkar förtroendet. Det skapar politikerförakt. Och i förlängningen på politikerförakt följer politikförakt.
Rolf Waltersson
Lästips:
- Debatt: Billström hetsade – får megabidrag själv – ETC. 18 augusti 2025
- Billström gör en Reinfeldt – full fallskärm trots intäkter – Expressen. 18 augusti 2025
- JLK – Wikipedia
- Heimstaden har 200 miljarder i skuld – Delar ut 6,7 miljarder till ägarna – eFOLKET. 29 maj 2023
- Förre statsministern Fredrik Reinfeldt (M) är rådgivare åt riskkapitalbolaget Nordic Capital vars ägare jagas av kronofogden – eFOLKET. 19 september 2022
