Skulpturen Non Violence av Carl Fredrik Reutersvärd. Stockholm mellan Hötorget-Sergels torg. Foto: Rolf Waltersson.

Jemen och det bortglömda kriget – Och svensk vapenexport

Israels pågående folkmord i Gaza och Rysslands krig mot Ukraina har av naturliga skäl hamnat i fokus. Men det betyder inte att ”vi” ska glömma alla andra krig och konflikter som pågår. En av dessa krig är kriget i Jemen som nu pågått sedan 2015.
Ett krig som nästan helt har hamnat i den mediala skuggan trots att det av Röda Korset betecknas som ” en av världens största humanitära kriser” och där ”377 000 dödats” som Svenska Dagbladet skrev 23 nov 2021. Idag är det ännu flera som dödats.

20 miljoner människor i Jemen är i behov av akut nödhjälp. 3,5 miljoner är internflyktingar. Som i så många andra krig är barnen de mest utsatta. Dör och skadas de inte av bomber och granater så dör de på grund av undernäring och sjukdomar som följer i krigets spår. Ungefär samma situation som vi nu dagligen ser och läser om när det gäller Gaza.

Stora delar av nuvarande Jemen var brittisk koloni från mitten av 1800-talet och fram till 1967. Nu är landet splittrat och olika rebellgrupper strider mot varandra. Även ett tiotal olika länder har varit och är insyltade i det krig som nu är inne på sitt 10:e år.

Läget är komplicerat, vilket klargjordes av Hans Grundberg, FN:s sändebud och medlare i Jemen, när han sommarpratade 16 juli; ”Det är minst ett femtontal olika parter inblandade i kriget på olika sätt. ”De är inte bara oense mellan varandra. Ibland finns det även motstridiga intressen inom de olika grupperna”, som Grundberg förklarade, och som gör situationen minst sagt svårlöst.

På senare tid har kriget, eller ”konflikten” som en del kallar det, eskalerat när USA och Israel tidigare i år genomförde bombattacker mot de Iranstödda huthirebellerna. Attacken sades vara ett svar på att huthirebellerna avfyrat en robot mot Israel.

Mitt i den här röran har vi Sverige som medverkar till att svenska vapen nu används i kriget. Det är bland annat radar-och stridsledningssystemen GlobalEye och Erieye som tillverkas av SAAB och patrullbåtar från Swedship Marine.

Köpare av dessa vapen är bland annat Saudiarabien och Förenade Arabemiraten, länder som av Svenska Freds betecknas som ”ofria”. Saudiarabien står också med i topplistan över de länder som köper mest vapen från Sverige. Amnesty International har gällande Saudiarabien ”dokumenterat upprepade folkrättsbrott och krigsbrott”. Men det är tydligen inget hinder för svensk vapenexport.

Jag drar mig till minnes det så kallade januariavtalet som efter valet 2018 slöts mellan dåvarande regeringen S och MP samt C och L. Avtalet blev färdigt i januari 2019, därav namnet ”januariavtalet”. Det bestod av 73 punkter som man enades om att genomföra. En av punkterna handlade just om kriget i Jemen. Det var punkt 70 som lyder:

De fyra partiernas principiella inställning är att inte godkänna vapenexportaffärer till ickedemokratiska länder som deltar i Jemenkonflikten så länge konflikten pågår. Regeringen ska pröva ärenden utifrån gällande lagstiftning.

Jag kommer ihåg speciellt centerledaren Annie Lööf som gång på gång underströk vikten av att ”hedra januariavtalet” – att det var en ”hjärtefråga”.

Men eftersom den svenska vapenexporten till Jemen fortsatte, och fortfarande pågår, så var det inte mycket bevänt med punkt 70 i avtalet. Det var inte ens värt pappret det var skrivet på.

Men eftersom svansföringen var så hög, inte minst på Annie Lööf (C) så tycker jag att frågorna om svensk vapenexport till krigförande parter i Jemenkriget fortfarande är brinnande aktuell.
Har S, MP, C och L samma ståndpunkt idag även om januariavtalet är överspelat. Eller tycker de att det är okej att sälja vapen till ”ickedemokratiska länder som deltar militärt i Jemenkriget”.

Jag har ställt frågan tidigare till S, MP, C och L både i inlägg här i eFOLKET och insändare i Eskilstuna-Kuriren. Men ingen representant från något av dessa partier behagade svara på frågan varför man inte ”hedrade” punkt 70 i januariavtalet.
Nu sitter ju L med i den borgerliga Tidöregeringen. Men det hindrar ju inte att man där driver frågan om att stoppa svensk vapenexport till ”ickedemokratiska länder som deltar militärt i jemenkonflikten så länge konflikten pågår”.

S; MP och C är ju nu i opposition. Men inte heller det hindrar att man på olika sätt kan driva frågan vidare – om man fortfarande tycker att den är aktuell.

Sverige är ju mellanmjölkens land, landet lagom som vill vara alla till lags. Därför säljer vi vapen till alla som vill köpa vapen för att inget land ska känna sig diskriminerat. Statistiken visar att den svenska vapenexporten 2024 slog rekord med drygt 29 miljarder kronor ”vilket är den största summan av svensk vapenexport någonsin”, skriver Svenska Freds.

Inte nog med det. Nästan en tredjedel, 30 procent, av vapenexporten går till diktaturer. Eller ”ofria” och ”delvis ofria” som är Svenska freds beteckning av länderna. Och, som jag skrev tidigare, Saudiarabien ligger som nummer 1 på tio- i topp-listan, där röda stapeln är ”ofria” och gula stapeln ”delvis ofria”, över de länder som köper mest vapen från Sverige. USA ligger på andra plats. (se lästips)

Sipri har kommit med sin rapport över världens militärutgifter för 2024. Några siffror:

Världens totala satsning på det militära uppgick till ofattbara 2 718 miljarder dollar. USA är överlägset störst med sina 997 miljarder dollar vilket är nästan 30 procent av hela världens rustningskostnader.
Ryssland satsar 149 miljarder dollar. Kina 314 miljarder dollar.
Tyskland 89, Storbritannien 82 och Frankrike 65 miljarder dollar.

Rolf Waltersson

Lästips:

You May Also Like