Hans Skagerlind:
Henry Kissinger lär ha sagt att: “USA har inga vänner eller fiender. USA har intressen”. Utvecklingen i Nordafrika och Mellanöstern under 2000-talet visar övertydligt att Kissingers påpekande ska tas på allvar. Mellanöstern är en politisk och ekonomisk brännpunkt i världen. Där finns olja och gas. Suez-kanalen är oerhört viktig för världshandel.
Därför har dagens situation skapats utifrån USA:s intressen. Pentagons plan på regimbyten är genomförd. Detta har skett genom krig, “arabisk vår” och radikal islamisk jihadism.
Utnyttjandet av radikala islamistiska jihadister och lokala diktaturer har krävt en språklig förvandling av Orwellskt snitt. Sanningsdepartement i Washington har förvandlat innebörden av ordet “demokrati” och med lanseringen att begreppet ”terrorism” tillåts idag brott mot internationell rätt, som folkmord och fördrivning. Ledande medier har anpassat sig och bidrar till opinionsbildning för dessa intressen.
Utnyttjandet av radikal islamistisk jihadism förtjänar att granskas närmare. Samma krafter som hade planer på att etablera ett kalifat med sharialagar är nu inkluderade i USA:s intressesfär. Den nya regimen i Syrien hyllades av Trump och Saudi Arabiens kronprins i Riyadh. Den tidigare terrorstämpeln tas bort, sanktionerna hävs, och den tidigare al Qaida-medlemmen Sharaa välkomnas av Macron och Starmer. Nu utrustas och beväpnas också till honom närstående grupper i Gaza.
Trots tjafset om tullar har ledande högerpolitiker i EU gemensamma intressen med USA och med hänvisning till ”den transatlantiska länken” visar våra politiker att de är en del av samma intressesfär.
Hans Skagerlind
Hagfors
